УДАР НА МЕТАЛУРГИСКИОТ КОМПЛЕКС НА УКРАИНА: Ракетите го запреа производството! Запрен е извозот на метални производи и челик во ЕУ

На вториот ден од жестоките напади на руската стратешка авијација и морнарица со крстосувачки ракети, можно е да се види дека главната цел е целосна парализа на економијата, енергетиката, транспортот и клучните индустриски гранки на Украина, особено железничкиот транспорт, што се смета клучот за трансферот на украинската армија на исток.

Штетите се огромни:

Како што известивме претходно, руски крстосувачки ракети ја погодија термоелектраната Крив Рог. Со запирање на својата работа, руската авијација и нанесе голема штета на Украина, но и директно на одредени западни земји, пред се на Канада и Франција. Она што е интересно за оваа термоцентрала е што со нејзиното деактивирање престана со работа и познатиот металуршки комплекс „Криворижиштаљ“.
УДАР НА МЕТАЛУРГИСКИОТ КОМПЛЕКС НА УКРАИНА: Ракетите го запреа производството! Запрен е извозот на метални производи и челик во ЕУ

Како што известивме претходно, руски крстосувачки ракети ја погодија термоелектраната Крив Рог. Со запирање на својата работа, руската авијација и нанесе голема штета на Украина, но и директно на одредени западни земји, пред се на Канада и Франција. Она што е интересно за оваа термоцентрала е што со нејзиното деактивирање престана со работа и познатиот металуршки комплекс „Криворижиштаљ“.

Според Русија 24, друга голема украинска рударска групација Ферекспо, регистрирана во Швајцарија, престанала со работа. Таа е трет по големина светски извозник на пелети од железна руда со главна производствена база во Украина.

„Поради прекин на струја, привремено е прекинато производството во капацитетите на групацијата“, се наведува во денешното соопштение на Fairexpo.

Од компанијата соопштија дека никој од вработените не е повреден.

Бизнисменот на енергетската компанија „ДТЕК“ Ринат Ахметов најави прекини на струја кои можат да траат и до 4 часа во голем број градови. Металуршкиот комплекс е еден од главните потрошувачи на електрична енергија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.