УЕФА го избрка од ЕП косовскиот новинар кој ги провоцираше српските навивачи

Косовскиот новинар, Арлинд Садику кој ги провоцираше српските навивачи на Европското првенство е избркан од првенството.

УЕФА му ја одзема акредитацијата на Садику и тој повеќе нема да може да присуствува на натпреварите.

Садику го провоцираше навивачите со покажување на двоглав орел, а имаше и неколку инсинуации како политички, така и оние кои говорат за „Голема Албанија“.

Казната доаѓа откако Србија веднаш по натпреварот испрати жаллба до Европската куќа на фудбалот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.