Украина вети дека ќе влезе во Крим „до крајот на годината“

Пресвртот во конфликтот со Русија ќе се случи во август, тврди шефот на украинското воено разузнавање.

Украинската војска ќе го сврти бранот во конфликтот со Русија и ќе влезе на Крим до крајот на годината, изјави Кирил Буданов, шеф на разузнавањето во Министерството за одбрана на Украина.

Ситуацијата на бојното поле ќе се промени во корист на Киев од август, кога оружјето што го снабдува Западот ќе стигне до украинските единици, изјави Буданов во вторникот за весникот „Украинскаја правда“.

„Тоа е она што ќе донесе пресврт затоа што сега ни недостасува тешко оружје“, рече тој.

„Русија има 12 месеци ресурси за да води војна од сите размери“, а потоа конфликтот меѓу Киев и Москва ќе заврши со „враќање на нашите окупирани територии“, тврди шефот на разузнавањето.

На прашањето дали тие „окупирани територии“ го вклучуваат Крим, кој со големо мнозинство гласаше за разделба со Украина и приклучување кон Русија на референдумот во 2014 година, Буданов одговори велејќи дека „до крајот на годината мораме барем да влеземе на територијата на Крим“.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, кој исто така зборуваше во вторникот, сподели сосема различни проекции за тоа што ќе се случи на теренот во Украина.

„И покрај големата воена помош од Западот за режимот во Киев и санкционираниот притисок врз Русија, ние ќе продолжиме со специјалната воена операција додека не се исполнат сите нејзини цели“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.