УКРАИНА ГО ИЗГУБИ НАЈДОБРИОТ ПИЛОТ: Пред смртта Зеленски му додели Орден за храброст од трет степен

Украинскиот пилот Антон Листопад е убиен во борба, се вели во објава на Фејсбук на неговиот поранешен колеџ во Ивано-Франковск, пишува Киев Индипендент.

УКРАИНА ГО ИЗГУБИ НАЈДОБРИОТ ПИЛОТ: Пред смртта Зеленски му додели Орден за храброст од трет степен, фото: твитер

Медиумите не кажуваат каде починал Листопад.

Во 2019 година, Листопад беше прогласен за најдобар украински борбен пилот, а минатата година водеше воздушна колона лет над Хрешчатик како дел од прославата на 30-годишнината на Украина.

Неколку дена пред неговата смрт, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, му додели Орден за храброст од трет степен.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.