Украина доби десетина советски Су-25 во резервни делови – дали Бугарија ги испрати?

Украина добила јуришни авиони Су-25 од Запад во вид на резервни делови, пишува американското издание Форин полиси, кое е еден од двата медиуми со ексклузивен пристап до таканаречениот Меѓународен центар за координација на донатори. Во него, 110 војници помагаат во следењето на пратките на оружје деноноќно. За нивниот транспорт, авионите беа претходно демонтирани во Источна Европа.

„Европската командна теренска група во Источна Европа помогна во демонтирањето на советските авиони Су-25 и хеликоптери Ми-17 за да можат да бидат испратени во Украина“, пишува весникот.

Бројот на авиони „испорачани на големо“ не е наведен во информациите на Форин полиси, но малку подоцна специјализираниот полски портал за одбрана и вооружување Defence24.pl, повикувајќи се на Nexta, напиша дека машините се 14 и се од „една од Источноевропски партнери“. Авионите стигнаа до Украина по копно.

Форин полиси додава дека во моментот кога во центарот ќе се појави донатор на оружје што и е потребно на Украина, се прецизира како да се достави до Украина – по пат, воздушен или железнички пат преку еден од неколкуте центри во Европа, во зависност од тоа кој е најефективен.

Оружјето би можело да биде составено од вооружените сили на Украина, изјави британски воен претставник. Работата стана покомплицирана бидејќи потребите на Украина за мало и лесно оружје се проширија, како што се противтенковски ракети Javelin и противвоздушни ракети Стингер (кои ја прекинаа руската офанзива против Киев) за авиони, тенкови и друга воена опрема.

Полска ѝ ја предаде на Украина практично целата своја залиха на резервни делови за МиГ-29, Чешка – јуришни хеликоптери Ми-24, Литванија објави намера да снабдува оклопни транспортери, камиони и АТВ.

Донаторот на советскиот Су-25 не беше именуван во соопштението на Форин полиси. Defence24.pl го привлекува вниманието на фактот дека бројот на испорачаните авиони е ист како и оние што се во служба на Военото воздухопловство на бугарската армија, која модернизираше 8 свои машини во „558-та фабрика за поправка на авиони“ во Баранавичи, Белорусија. Реновирањето го чинеше бугарскиот даночен обврзник вкупно 85 милиони лева.

„Треба да се напомене дека единствената земја на НАТО која сè уште има или поточно располагала со авион Су-25 е Бугарија. -25К и 2 со две седишта обука и борбена Су-25УБК. Бугарскиот Су-25 беше опремен со дополнителни комуникациски системи, посовремени навигациски системи и IFF и прилагоден за транспорт на ракети воздух-воздух Р-73 и контејнер за електронско војување.Софија немаше доволно пари да ја надгради целата своја флота“. – коментира Defence24.pl.

Забавни коментари донесе и објавата на примениот Су-25. „Украина доби Лего конструктор од своите западни партнери, а нашите мајстори направија 14 јуришни авиони Су-25. Не случајно отсекогаш ми се допаѓал Лего“, се пошегува еден корисник на Твитер.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.