Украина држи само 20 отсто од Сиевиеродонецк, вели градоначалникот

Украинските сили држат само една петтина од источниот град Сиевиеродонецк, но сè уште постои надеж дека тие можат да спречат Русија да ја преземе целосната контрола, изјави шефот на градската администрација за Ројтерс во телефонско интервју во средата.

Стрјук рече дека 12-13.000 луѓе остануваат во градот, но дека целата основна инфраструктура е уништена и дека пристапот до градот за испорака на храна или друга помош е невозможен.
Руски самоходки во напад

Ако Русија го заземе градот и неговиот помал близнак Лисичанск, ќе го држи целиот Луганск, една од двете провинции во источниот регион Донбас за која Москва тврди во име на сепаратистите и клучна воена цел на претседателот Владимир Путин.

Руските сили сега контролираат 60 отсто од градот, а Украина има 20 отсто, додека остатокот стана „ничија земја“, рече Олександр Стрјук, украинскиот шеф на градската администрација, кој одби да ја каже својата локација.

„Нашите вооружени сили жестоко ги бранат 20 отсто“, рече тој. „Нашите војници држат одбранбени линии. Се прават обиди да се истераат руските војници.

„Имаме надеж дека и покрај се ќе го ослободиме градот и нема да дозволиме да биде целосно окупиран“, рече тој.

Стрјук рече дека 12-13.000 луѓе остануваат во градот, но дека целата основна инфраструктура е уништена и дека пристапот до градот за испорака на храна или друга помош е невозможен.

„Тие живеат во услови на постојано гранатирање, а сега се водат и улични битки, што ја зголеми опасноста за цивилното население.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.