„Украина може да победи во оваа војна“, велат од НАТО

Украина може да постигне победа во својата борба против руските сили, бидејќи ситуацијата на бојното поле не се развива според плановите на Москва, изјави во неделата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Говорејќи пред новинарите по неформалните состаноци на министрите за надворешни работи на воениот блок, Столтенберг откри дека главни теми на разговорите биле „силната поддршка за Украина, натамошното зајакнување на одвраќањето и одбраната на НАТО и долгорочните импликации од војната. “ вклучувајќи го и идниот став на алијансата кон Русија.

„Руската војна во Украина не оди како што планираше Москва. Не успеаја да го заземат Киев. Тие се повлекуваат од околината на Харков, нивната голема офанзива во Донбас е запрена. Русија не ги постигнува своите стратешки цели“, рече Столтенберг.

Тој додаде дека, спротивно на наводните желби на рускиот претседател Владимир Путин, Украина ја продолжува својата борба, „НАТО е посилна од кога било“, а САД и Европа се „цврсто обединети“.

„Украина може да победи во оваа војна. Украинците храбро ја бранат својата татковина“, рече генералниот секретар на алијансата, додавајќи дека снабдувањето со оружје и другата поддршка од нејзините сојузници „прави вистинска разлика на бојното поле“.

Затоа, тврди Столтенберг, блокот треба да продолжи да ја поддржува Украина.

Генералниот секретар откри дека на самитот на НАТО во Мадрид во јуни, сојузниците ќе донесат „важни одлуки“, вклучително и оние кои имаат за цел да го зајакнат одвраќањето и одбраната на алијансата.

Во меѓувреме, Русија инсистира на тоа дека ги исполнува сите свои цели во Украина и дека нема да го исклучи својот пат. За време на ТВ пренос во саботата, рускиот амбасадор во САД рече дека нема да има „капитулација“.

„Никогаш нема да се откажеме, нема да се повлечеме“, рече тој.

Претходно овој месец, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека руската „воена операција“ во Украина се одвива „според планот“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.