Украина нападна мост под руска контрола со ракетите HIMARS од американско производство

Сообраќајот на мостот Антоновски над реката Днепар во Херсонската област контролирана од Русија е запрен по украинските напади, соопштија локалните власти.

Мостот долг 1366 метри беше трипати бомбардиран од украинските сили во изминатите 24 часа.

Во последниот удар во текот на ноќта „мостот беше погоден, но не е уништен. Се појавија само некои дупки“, рече Кирил Стремусов, заменик-шеф на администрацијата на регионот Керсон.

„Го запревме целиот сообраќај преку мостот и ќе го поправиме сега“, додаде службеникот.

Според Стремусов, понтонски премини преку Днепар ќе бидат поставени во областа во очекување на поправки на мостот Антоновски.

Украинскиот напад беше извршен со употреба на повеќекратни ракетни системи за лансирање HIMARS, испорачани од САД, тврди тој.

Нападот на единствениот мост над Днепар во регионот „само го искомплицира животот на мирните цивили“, инсистираше Стремусов, негирајќи дека структурата има какво било воено значење.

„Хистерија во украинските медиуми дека исходот од буквално целиот конфликт ќе се решава на овој мост не е ништо друго, туку блеф“, рече тој.

Во последните денови имаше неколку напади на мостот Антоновски поради тврдењата на Киев дека подготвува голема контраофанзива против руските сили во регионот Керсон.

Во тие напади беа користени HIMARS и советски системи кои ги поседува Украина, при што повеќето проектили беа пресретнати од руската противвоздушна одбрана. Неколкуте проектили што успеаја да го пробијат можеа само да го оштетат коловозот, додека сите столбови на мостот останаа недопрени.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.