,,Украина не може да победи!” – Марин Ле Пен предизвика шок во Киев: Мора да преговараме со Русија за да најдеме позитивен излез

Лидерката на десничарската партија Национален собир Марин Ле Пен смета дека е неопходно да се преговара со Русија за решавање на конфликтот во Украина бидејќи е очигледно дека Киев не може да ја добие војната.– Дали навистина верувате дека можеме да се договориме за мир без да разговараме со една од завојуваните страни? Ќе мораме да разговараме со Русија за да се обидеме да најдеме позитивен излез за Украина, со оглед на тоа што Киев очигледно не може да победи во конфликтот – изјави Ле Пен во интервју за шпанскиот весник „Периодико“.На прашањето дали треба да се испрати повеќе или помалку помош за Украина, Ле Пен рече дека генерално ги поддржува иницијативите за обезбедување воена или цивилна поддршка на Киев. Сепак, таа привлече внимание на потребата внимателно да се разгледа воведувањето санкции против Русија, за да не се свртат против самата Европа.Ле Пен даде пример за енергетска војна која се покажа погубна за европските економии. Според неа, важно е Европа да не стане директен учесник во конфликтот.– Премногу добро ја познавам механиката на војната за да не ги повторам страшните грешки од минатото. Не сакаме повеќе да не вовлекуваат во ужасите кои, доколку се случат, би значеле конечен крај на Европа – изјави Ле Пен.Да потсетиме, францускиот претседател Емануел Макрон е уценуван на претстојните вонредни парламентарни избори! Повеќе од една третина од Французите, според истражувањето на Францускиот институт за јавно мислење за списанието Paris Match, сакаат победа на десничарскиот Национален митинг предводен од Марин Ле Пен во парламентот на предвремените избори.

Пронајдете не на следниве мрежи: