Украина прогласи целосна контрола над Лиман

Украина е во целосна контрола на источниот логистички центар Лиман, најзначајната добивка на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за која висок функционер рече дека може да обезбеди место за понатамошни придобивки на исток, пренесува Ројтерс.

„Од 1230 часот (0930 по Гринич), Лиман е целосно исчистен“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во краткиот видео клип на неговиот канал Телеграма.

Во неделата немаше коментар од руските вооружени сили за статусот на градот. Руското Министерство за одбрана во саботата соопшти дека ги повлекува војниците од областа „во врска со создавање закана од опкружување“.

Последниот неуспех за рускиот претседател Владимир Путин дојде откако тој во петокот прогласи анексија на четири региони што покриваат речиси една петтина од Украина, област која го вклучува и Лиман.

Киев и Западот го осудија прогласувањето како нелегитимна фарса.

Руските сили го зазедоа Лиман од Украина во мај и го користеа како логистички и транспортен центар за своите операции во северниот дел на регионот Доњецк.

Неговото губење е најголемата загуба на Русија од бојното поле од молскавичната контраофанзива на Украина во североисточниот регион Харков минатиот месец.

Серхи Гајдаи, гувернер на регионот Луганск кој се наоѓа до Доњецк, рече дека контролата над Лиман може да ѝ помогне на Украина да ја врати изгубената територија во неговиот регион, чие целосно заземање Москва го објави на почетокот на јули по неколкунеделни големи напредоци.

„Ослободувањето на овој град во регионот Доњецк е еден од клучните фактори за понатамошна деокупација на регионот Луганск“, напиша Гаидаи во неделата на апликацијата за пораки Телеграм.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.