УКРАИНА: РУСИТЕ НЕ МЕСТАТ ВО ХЕРСОН

Русите го лажираат повлекувањето од Херсон за да ги намамат украинските сили во улични борби во градот, изјави Наталија Хуменјук, портпаролка на украинската војска.
„Руските трупи многу напорно се обидуваат да ги убедат сите дека се повлекуваат, но во исто време гледаме објективни докази дека тие остануваат“, рече Хуменјук во интервју за украинските медиуми.

УКРАИНА: РУСИТЕ НЕ МЕСТАТ ВО ХЕРСОН

„Таму се стационирани воени единици и многу воена опрема, а на левиот брег се поставени борбени позиции кои ќе служат за поддршка на борбените позиции на десниот брег“, рече таа, пренесе Си-Ен-Ен, додавајќи дека не можат независно го потврди она што го зборуваше Хумениук.

„Според нашите информации, Русите се обидуваат да создадат илузија за нивно отсуство за да ги намамат украинските сили во блиските населби, а населбите обично се места каде што се водат тешки улични борби“, рече таа.

„Затоа знаеме, гледаме и предвидуваме што се обидуваат да ни го продадат и според тоа градиме сопствена стратегија“, посочи Хуменјук.

Според Хомениук, „Русите ги преместуваат своите елитни единици и офицери на левиот брег на реката Днепар, оставајќи ги оние од десниот брег да не можат да избегаат или да се евакуираат. Тие ги оставаат единиците на десниот брег да се борат до последен здив,” рече таа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.