Украина секојдневно губи голема бројка на војници, колку долго може да ја продолжи борбата?

Штом завршија со закопувањето на полковникот ветеран убиен од руското гранатирање, работниците на гробиштата ја подготвија следната дупка. Неизбежно, со оглед на тоа колку многу гинат украинските војници од првите борбени линии, празниот гроб нема долго да остане таков.

Украина сега губи од 60 до 100 војници секој ден во борбите. Колку за споредба, само помалку од 50 американски војници гинеа во просек дневно во 1968 година за време на најсмртоносната година во Виетнамската војна…

„Колку повеќе Украинците знаат за она што се случува на фронтот, толку повеќе ќе расте волјата за отпор“, рече тој. „Да, загубите се значителни. Но, со помош на нашите сојузници, можеме да ги минимизираме и намалиме и да продолжиме кон успешни офанзиви. Ова ќе бара моќно оружје“.
Уништувања во Украина, фото Телеграм

Полковникот Олександр Махачек зад себе остави вдовица Елена и нивните ќерки Олена и Мирослава-Олександра. Во првите 100 дена од војната, неговиот гроб беше 40-тиот ископан на воените гробишта во Житомир, 90 милји (140 километри) западно од главниот град Киев.

Тој беше убиен на 30 мај во областа Луганск во источна Украина, каде што беснеат борбите. Во близина, погребното известување на исто така свежо ископаниот гроб на Виачеслав Дворницки вели дека тој починал на 27 мај. Други гробови, исто така, покажаа војници убиени за неколку дена еден од друг – на 10, 9, 7 и 5 мај. И ова е само една гробишта, во само еден од градовите, градовите и селата во Украина каде што полага војници.

Претседателот Володимир Зеленскиј оваа недела рече дека Украина сега губи од 60 до 100 војници секој ден во борбите. Колку за споредба, само помалку од 50 американски војници гинеа во просек дневно во 1968 година за време на најсмртоносната година во Виетнамската војна за американските сили.

Меѓу соборците кои му оддадоа почит на 49-годишниот Махачек на неговиот погреб во петокот беше и генералот Виктор Муженко, началникот на Генералштабот на украинските вооружени сили до 2019 година. Тој предупреди дека загубите може да се влошат.

„Ова е еден од критичните моменти во војната, но не е врв“, изјави Муженко за Асошиетед прес. „Ова е најзначајниот конфликт во Европа од Втората светска војна. Тоа објаснува зошто загубите се толку големи. Со цел да ги намали загубите, на Украина сега и треба моќно оружје кое одговара или дури го надминува руското вооружување. Ова ќе и овозможи на Украина да одговори на ист начин“.

Концентрациите на руската артилерија предизвикуваат многу од жртвите во источните региони на кои Москва се фокусира откако нејзината првична инвазија започна на 24 февруари, не успеа да го заземе Киев.

Пензионираниот генерал-полковник Бен Хоџис, поранешен командант генерал на силите на американската армија во Европа, ја опиша руската стратегија како „средновековен пристап на трошење“ и рече дека додека Украина не ги добие ветените испораки на американско, британско и друго оружје за уништување и нарушување на руското батерии, „овие видови жртви ќе продолжат“.

„Ова бојно поле е многу посмртоносно од она на што сите се навикнавме во текот на 20-те години на Ирак и Авганистан, каде што немавме вакви бројки“, рече тој во телефонско интервју за АП.

„Тоа ниво на трошење би вклучувало водачи, наредници“, додаде тој. „Тие се голем дел од жртвите затоа што се поизложени, постојано се движат наоколу обидувајќи се да направат работи“.

Махачек, воен инженер, предводеше одред што поставуваше мински полиња и друга одбрана, рече полковникот Руслан Шутов, кој присуствуваше на погребот на неговиот пријател повеќе од 30 години.

„Откако почна гранатирањето, тој и една група се сокриа во засолниште. Во неговата група имало четири лица, а тој им рекол да се скријат во копарот. Се сокри во друга. За жал, артилериска граната го погоди ископот каде што се криеше“.

Украина имаше околу 250.000 мажи и жени во униформи пред војната и беше во процес на додавање уште 100.000. Владата не кажа колкумина загинале во повеќе од 14 недели борби.

Никој навистина не го знае бројот на украински цивили кои се убиени или колку борци загинале од двете страни. Тврдењата за жртви од владини функционери – кои понекогаш може да ги преувеличуваат или да ги смалуваат своите бројки поради причини за односи со јавноста – се само невозможни да се потврдат.

Западните аналитичари проценуваат многу поголеми руски воени жртви, во многу илјадници. Сепак, како што се зголемуваат загубите на Украина, мрачната математика на војната бара таа да најде замени.

„Проблемот е регрутирање, обука и нивно ставање на првата линија“, рече пензионираниот американски маринец полковник Марк Канцијан, висок советник во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон.

„Ако војната сега преминува во долготрајна борба за трошење, тогаш треба да изградите системи за да добиете замени“, рече тој. „Ова беше тежок момент за секоја армија во борба“.

Муженко, украинскиот генерал, рече дека признавањето на Зеленски за големи жртви дополнително ќе го поттикне украинскиот морал и дека повеќе западно вооружување ќе помогне да се промени моментумот.

„Колку повеќе Украинците знаат за она што се случува на фронтот, толку повеќе ќе расте волјата за отпор“, рече тој. „Да, загубите се значителни. Но, со помош на нашите сојузници, можеме да ги минимизираме и намалиме и да продолжиме кон успешни офанзиви. Ова ќе бара моќно оружје“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.