Украина се противи на одлуката да и се одземе организација на Евровизија

Украина, која победи на Евровизија оваа година, ја осуди одлуката да и се одземе домаќинството следната година, донесена поради руската инвазија.

Иако победија нема да бидат домаќини:

ЕБУ во петокот објави дека Евровизија 2023 не може да се одржи во Украина поради војната, додавајќи дека е во преговори со Би-Би-Си натпреварот да се одржи во Велика Британија.
Украина се противи на одлуката да и се одземе организација на Евровизија

„Украина не се согласува со одлуката донесена од Европската радиодифузна унија (ЕБУ)“, рече во изјавата министерот за култура Олександр Ткаченко.

„Бараме дополнителни преговори за домаќинство на Евровизија во 2023 година во Украина“, рече тој.

ЕБУ во петокот објави дека Евровизија 2023 не може да се одржи во Украина поради војната, додавајќи дека е во преговори со Би-Би-Си натпреварот да се одржи во Велика Британија.

„Украинската јавна телевизија UA: PBC не може да ги исполни оперативните и безбедносните гаранции потребни за телевизијата да ја води, организира и произведува Евровизија според правилата на ESC“, објави ESC (Натпревар за песна на Евровизија) на Твитер.

„ЕБУ сака да им се заблагодари на UA: PBC за нивната сесрдна соработка и посветеност да ги истражуваат сите сценарија во неделите по победата на оркестарот Калуш во Торино и ја споделува својата тага и разочарување што натпреварот следната година не може да се одржи во Украина“.

Украинскиот оркестар Калуш победи минатиот месец во Торино, додека Обединетото Кралство беше на второто место.

„Очигледно, ова не се околности што некој би ги посакал. Се разбира, ќе разговараме за Би-би-си домаќин на Евровизија“, соопшти Би-би-си.

Традиционално, победникот на Евровизија ќе биде домаќин на натпреварот следната година, но безбедносните и оперативните гаранции потребни за телевизијата да го одржи натпреварот, значат дека таа можност ќе ја добие земјата што завршила втора.

„Нашата целосна намера е јасно да ја видиме украинската победа на натпреварувањето следната година“, соопшти ЕБУ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.