УКРАИНА СОБОРИ ДВА РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ: Беа погодени со ракети земја-воздух! (ВИДЕО)

Украина собори два руски јуришни хеликоптери за само три минути во последниот удар врз руските војници кои ја нападнаа земјата.

Ова е само уште една во низата руски загуби на фронтот во изминатите неколку недели.

Противвоздушните системи вчера погодија Ка-52 Алигатори во јужниот регион Керсон, соопштија од украинските воздухопловни сили.

Напаѓачкиот хеликоптер со едно седиште вреден 12 милиони фунти го носи прекарот Црна ајкула и е опишан како „најсмртоносниот хеликоптер во Русија“.

Неговиот систем за управување со бојното поле му овозможува да споделува податоци со други авиони за да ја координира операцијата на нападот.

Ова се случи неколку недели откако украинските војници соборија четири руски хеликоптери.

Украина разнесе и воен хеликоптер Ми-8 во Доњецк, откако беше погоден со ракета земја-воздух.

На видеото се гледа како руски јуришен хеликоптер лета ниско над поле пред да биде погоден од проектил што експлодира при удар – но хеликоптерот продолжува да лета некое време додека пламенот изби од неговата лева страна.

Хеликоптерот испушта црн чад, а потоа паѓа во огнена топка во поле, тркалајќи се на покривот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.