Украина ќе го врати Крим за една година – тврди поранешен американски генерал

Украина би можела да го „врати целосниот суверенитет“ во рок од една година, враќајќи ја целата нејзина изгубена територија, вклучувајќи го и Крим, изјави пензионираниот американски генерал Бен Хоџис за Newsweek во четвртокот на меѓународната конференција во Тбилиси на Институтот Мекејн во Грузија.

Што ќе стане со Крим во иднина?

Крим стана дел од Русија по референдумот во 2014 година по соборувањето на демократски избраната влада на Виктор Јанукович во Киев, поддржано од САД. Украина и НАТО ја сметаат за незаконски анектирана територија, а САД наводно му дале зелено светло на украинскиот претседател Владимир Зеленски да го нападне полуостровот.
Украина ќе го врати Крим за една година – поранешен американски генерал

Хоџис сега е лобист во Центарот за анализа на европската политика, група за притисок финансирана од НАТО и американските производители на оружје. Поддршката од Западот за Киев резултираше со финансиска добра за овие компании.

„Украинците ја спасија својата земја“, избувна Хоџис, изјавувајќи дека „половина година по почетокот на целосната руска инвазија… наводната втора најдобра армија во светот сега е втора најдобра армија во Украина“, со „способноста на Русија да спроведува понатамошни офанзивни операции… кои се чинат дека се исцрпени“.

Сега, рече Хоџис, на САД и НАТО им останува да се вмешаат и да се погрижат војната да биде добиена, почнувајќи со целосно прогласување поддршка за Киев. Вашингтон треба да престане да ги објавува трошоците за воената помош што ја испраќа во странство, продолжи тој, сугерирајќи испораките да бидат во однос на „она што е потребно за Украина да ја победи Русија и да ја врати својата територија“.

Пензионираниот генерал не објасни како може да се пресметаат тие бројки. Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден вложи над 44 милијарди долари во воените напори од февруари.

Додека Украина и нејзините западни поддржувачи ја прогласија контраофанзивата во Керсон за возбудлив успех, фалејќи се дека повторно зазеле некои места, Киев им забрани на новинарите да одат на првите линии на фронтот, што ги прави овие тврдења тешко проверливи. Русија тврди дека иницијативата „мизерно пропаднала“, укажувајќи на загубата на над 1.200 украински војници во еден ден борби.

Украинскиот пратеник Алексеј Гончаренко го повтори оптимизмот на Хоџис во коментарите за Newsweek, изјавувајќи дека „идната година ќе биде одлучувачка година на војната“ и дека „со помош на слободниот свет, Украина има можност да победи“. За тоа ќе биде потребно многу повеќе оружје, појасни тој, спомнувајќи авиони, системи за противвоздушна одбрана и ракети супериорни од ХИМАРС.

Крим стана дел од Русија по референдумот во 2014 година по соборувањето на демократски избраната влада на Виктор Јанукович во Киев, поддржано од САД. Украина и НАТО ја сметаат за незаконски анектирана територија, а САД наводно му дале зелено светло на украинскиот претседател Владимир Зеленски да го нападне полуостровот.

Донбасските републики Доњецк и Луганск ја прогласија својата независност истата година и беа признати како независни држави од страна на Кремљ минатиот февруари.

Зеленски вети дека ќе ги врати сите три региони, ветувајќи во недела дека „Украина ќе се врати“ во Донбас, Харков, Жапорожје, Керсон и „дефинитивно на Крим“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.