Украина ќе ja забрани „Војна и мир“

Киев тврди дека ремек-делото на Толстој ја „слави“ руската војска…

Во март 2019 година, украинската влада забрани околу 40 уметнички дела поради нивното спомнување на руски бизниси, уметници, социјални мрежи, интернет портали, СССР или советски политички фигури. Меѓу делата забранети во таа прилика беше и романот на Михаил Булгаков „Мајсторот и Маргарита“, кој исто така беше цензуриран во СССР.

Во среден век масовно се забранувале книги, во таканаречениот Индекс на забранети книги или Index Librorum Prohibitorum

Војна и мир (руски: Война и мир, староруски: Война и миръ) е роман на рускиот автор Лав Толстој, објавен во 1869 година. Делото е со епски размери и се смета за едно од најславните дела на пишаниот збор.

„Војна и мир“ на Лео Толстој и други дела кои наводно ја глорифицираат руската војска повеќе нема да се предаваат во училиштата во Украина, објави во вторникот Министерството за образование на Киев.

Меѓународно признатото ремек-дело на Толстој се придружува на другите класични руски книги забранети во Украина долго пред актуелниот конфликт.

„Сето ова ќе биде целосно исклучено од странската литература“, рече првиот заменик-министер за образование Андреј Витренко во интервју за ТВ каналот Украина 24. „Така, на пример, „Војна и мир“, ова повеќе нема да се изучува во Украина.“

Index Librorum Prohibitorum („Список на забранети книги“) бил список на публикации што Светата конгрегација (поранешна Дикастерија на Римската Курија) ги сметала за еретички или спротивни на моралот, а на католиците им било забрането да ги читаат.

Министерството сè уште работи на конечниот список на дела на руски писатели кои ќе бидат исклучени од наставната програма, додаде Витренко.

Неговите коментари следуваат по минатомесечното соопштение на Министерството за култура и информативна политика на Киев дека литературните дела „што промовираат руска пропаганда“ ќе бидат отстранети од украинските библиотеки и заменети со украински книги.

„Пропагандата е опасно оружје. Руските лаги се отрови наоколу денес“, рече тогаш заменик-министерката Лариса Петасјук на Фејсбук.

Распространетиот извештај на Толстој за Руската империја за време на Наполеонските војни првично беше објавен во серијал помеѓу 1865 и 1867 година. Во една статија од 1880 година во француско списание, рускиот романсиер Иван Тургенев ја нарече „една од највпечатливите книги на нашата ера“ и „одличното дело на еден голем писател“ кое прикажува „вистинска, вистинска Русија“.

Оттогаш е преведен на бројни светски јазици и адаптиран за ТВ и сребрен екран во повеќе од една прилика – најново во 2016 година.

Меѓутоа, Киев ги забрани руските уметнички дела – и наставата по јазик – долго пред актуелниот конфликт. Во март 2019 година, украинската влада забрани околу 40 уметнички дела поради нивното спомнување на руски бизниси, уметници, социјални мрежи, интернет портали, СССР или советски политички фигури. Меѓу делата забранети во таа прилика беше и романот на Михаил Булгаков „Мајсторот и Маргарита“, кој исто така беше цензуриран во СССР.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.