Украинската војска претрпе над 1.200 жртви во неуспешната офанзива

„Во изминатите 24 часа, во своите ефективни операции, руските сили елиминираа 48 тенкови, 46 пешадиски борбени возила, 37 други борбени оклопни возила, 8 пикап возила со митралези од голем калибар и над 1.200 украински војници“, изјави генерал-полковник Игор Конашенков

Украинската војска претрпе над 1.200 жртви во неуспешната офанзива

Украинската војска изгуби над 1.200 персонал во изминатиот ден при обидот да започне офанзива во Николаев-Кривој Рог и други области по наредба на украинскиот претседател Владимир Зеленски, изјави во вторникот портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков.

Непријателот претрпе големи загуби како резултат на прекинот на офанзивата на украинската војска во Николаев-Кривој Рог и други области, рече портпаролот.

„Во изминатите 24 часа, во своите ефективни операции, руските сили елиминираа 48 тенкови, 46 пешадиски борбени возила, 37 други борбени оклопни возила, 8 пикап возила со митралези од голем калибар и над 1.200 украински војници“, изјави генералот.

Во одбивањето на напредувањето на непријателот, руските сили ги разбиле единиците на 128-та посебна планинска нападна бригада на украинската армија, прераспоредени од западна Украина за да учествуваат во офанзивата, рече Конашенков.

„Пет војници од таа бригада го положија оружјето и се предадоа“, рече портпаролот.

Руските сили извршија напади со прецизно оружје од копно, елиминирајќи над 200 украински милитанти и околу 40 странски платеници во регионот Днепропетровск, објави Конашенков.

„Нападите со копнено прецизно оружје во областа на населбата Александровка во регионот Днепропетровск ги уништија следните цели: привремено распоредување и складиште за муниција на првата тенковска бригада на украинската армија. Во нападите беа елиминирани над 200 милитанти. , вклучувајќи околу 40 странски платеници, повеќе од 20 оклопни возила и голема количина артилериски гранати“, рече портпаролот.

Над 100 милитанти на странската легија на украинската армија и вооружената формација Кракен се убиени во руските напади во Доњецката Народна Република, објави Конашенков.

„Во областа Константиновка во Доњецката Народна Република, беа извршени концентрирани огнени напади врз местото на привремено распоредување на платеници од странската легија и против командното место на националистичката формација Кракен. Во ударите беа елиминирани над 100 милитанти и седум артикли од воен хардвер“, рече портпаролот.

Руски борбени авиони, ракетни и артилериски трупи изминатиот ден нападнаа пет командни пунктови на украинската армија во нивната специјална воена операција во Украина, објави Конашенков.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.