УКРАИНСКАТА СЛУЖБА ЗА БЕЗБЕДНОСТ РАСПИША ПОТЕРНИЦА ПО МЕДВЕДЕВ, ЗАХАРОВ, КОНАШЕНКО, ШОЈГУ…

Службата за безбедност на Украина на меѓународната потерница стави голем број високи руски функционери поради сомневање дека го нарушиле државниот суверенитет и територијалниот интегритет на нашата земја. На списокот на осомничени се озлогласените Дмитро Медведев, Сергеј Шојгу, Игор Конашенков, Виктор Золотов, Николај Патрушев и други.

УКРАИНСКАТА СЛУЖБА ЗА БЕЗБЕДНОСТ РАСПИША ПОТЕРНИЦА ПО МЕДВЕДЕВ, ЗАХАРОВ, КОНАШЕНКО, ШОЈГУ…

Службата за безбедност на Украина го стави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија , Дмитриј Медведев , на листа на барани лица, според базата на податоци на Министерството за внатрешни работи на Украина, пренесува РИА Новости.

Порталот наведува дека тој „се крие од предкривичната истрага“, датум на неговото „исчезнување“: 1 март 2022 година.

Тој се товари по член 110 од Кривичниот законик на Украина: „Повреда на територијалниот интегритет и неповредливост на Украина“.

СБУ ја стави на листата на барани и официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, според РИА Новости.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.