Украинска пратеничка за инцидентот во Полска: Дури и да е украинска ракета, за тоа е виновна руската агресија

Украинската пратеничка Кира Рудик во интервју за Скај Њуз утринава го коментираше вчерашниот паѓање на ракета врз село во Полска, при што загинаа две лица. Таа рече дека без оглед на потеклото на ракетата, на крајот на краиштата за тоа е виновна руската агресија.

Украинска пратеничка за инцидентот во Полска: Дури и да е украинска ракета, за тоа е виновна руската агресија

– Дури и ако станува збор украинска ракета која требала да пресретне руски ракети, сепак тоа е резултат на обидот да ги заштитиме нашите животи.

Повторувам, најдобриот одговор би бил да и се дадат на Украина борбени авиони, како и напредни системи за противвоздушна одбрана. Во тој случај, и ако беше грешка, не би можела се повтори. Затоа што она што сега се случува Украина е борба за опстанок, изјави Рудик.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.