УКРАИНСКИОТ ГЕНЕРАЛ ШТАБ ТВРДИ: Од почетокот на војната, Русија загуби 77.950 војници, околу 230.000 се ранети

Украинскиот Генералштаб соопшти дека од почетокот на конфликтот во Украина на 24 февруари, Русија загубила вкупно 757.950 војници, а дека 233.850 се ранети.

Според генералштабот, Русија загубила и 2.801 тенк, 5.666 оклопни борбени возила, 1.802 артилериски системи, 393 повеќе ракетни системи, 205 системи за противвоздушна одбрана, 260 хеликоптери, 278 авиони, 1.483 беспилотни летала.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.