Украинскиот премиер апелира за оружје и единство на ЕУ. Борел вели дека залихите се при крај

Украинскиот премиер во понеделникот ја повика Европската унија да застане цврсто против руската енергетска „уцена“ и апелираше за повеќе оружје, вклучително и авиони, за земјата опустошена од војната, иако залихите на вооружување на ЕУ се при крај.

Украинскиот премиер апелира за оружје и единство на ЕУ

„Русија води хибридна војна на европскиот континент против Европската унија. Уцена со гас, уцена на нафта, создавање криза со храна, мигрантска криза, дезинформации, сајбер напади“, рече украинскиот премиер Денис Шмихал.

„Но, оставањето Украина самостојно да се бори против Русија – тоа би било само еден од тие чекори за понатамошно движење на Русија подлабоко во Европа. Единствениот спас е Европа да биде обединета“, изјави тој за новинарите во Брисел по средбата со високи претставници на ЕУ.

27-те земји-членки на ЕУ испраќаат оружје, муниција и друга помош во Украина откако Русија ја нападна земјата на 24 февруари. Блокот обезбеди милијарди евра економска и бегалска поддршка. Санкциите, исто така, постепено го земаат данокот врз руската економија, но се зголемува загриженоста дека решението на ЕУ може да попушти како што инфлацијата и цените на енергијата растат.

Сепак, Шмихал инсистираше на тоа дека на Украина, која е прифатена како кандидат за идно членство во ЕУ, сè уште и треба поголема помош.

„За жал, не гледаме знаци дека Русија е подготвена да ја запре војната. Затоа ни треба повеќе модерно оружје, како што се противвоздушна одбрана, ракетна одбрана, противбродска одбрана“, како и оклопни возила и авиони, рече тој.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека „Европската унија ќе продолжи да ја поддржува Украина, каква и да е закана, каква и да е уцена што Русија може да ни ја изврши“, и тоа „колку што е потребно и колку што е потребно“.

Но, Борел претходно во понеделникот предупреди дека залихите на оружје во ЕУ се при крај и ги повика земјите-членки подобро да ги координираат нивните трошоци за воена опрема.

„Воените залихи на повеќето земји-членки беа, не би рекол исцрпени, но исцрпени во голем дел, бидејќи им обезбедивме голем капацитет на Украинците“, рече тој во дебатата со европските парламентарци.

„Мора да се наполни. Најдобар начин за полнење е тоа да го правите заедно. Ќе биде поевтино“, рече тој.

На состанокот во Чешката Република минатата недела, министрите за одбрана на ЕУ дебатираа за начините за подобро здружување на воениот материјал и ресурси, но исто така и за големо купување муниција и оружје, како што се системи за противвоздушна одбрана, кои на Украина и понатаму и требаат.

Борел во понеделникот предупреди дека ако земјите-членки продолжат да ги прошируваат своите воени капацитети на ист начин, „резултатот ќе биде големо трошење пари, бидејќи ова не е начин да ги откажеме нашите дупликати – има многу од нив – или да ги пополниме нашите празнини .“

Борел, исто така, се жалеше за пропуштената можност ЕУ да започне со обука на украинските вооружени сили пред една година, многу месеци пред Русија да ја започне својата инвазија пред повеќе од шест месеци, откако неколку земји-членки побараа таква операција.

„За жал не направивме, а денес жалиме. Жалиме што минатиот август не го следевме ова барање, исполнувајќи го ова барање“, рече тој. Доколку ЕУ тогаш реагираше, рече Борел, „ќе бевме во подобра ситуација“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.