Украинските војници ги исмеваат руските напаѓачи во престрелката додека горат тенковите

Шефот на британската тајна разузнавачка служба МИ6 изјави дека верува оти руската војна во Украина ќе се покаже како „непобедлива“ бидејќи претседателот Владимир Путин никогаш нема да постигне политичка победа над народот на земјата.

Ричард Мур, началникот на МИ6, напиша како извештајот кој сугерира дека силите на Путин на крајот ќе пропаднат во Украина затоа што ја потцени воената сила и жестоката решителност на својот сосед.

Статијата на која реагираше Мур (58) е напишана од Лоренс Фридман, почесен професор по воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон.

читајте пулс24

Во написот со наслов „Непромислена коцка“, професорот Фридман рече дека Путин „станал опседнат со Украина и е склон кон теории на заговор кои се појавуваат како изговор за војна, но може да ги одразуваат и неговите ставови“.

Тој напиша дека победата за Москва не доаѓа во форма на успешна инвазија која ја соборува владата на Украина, туку со победа над народот на Украина.

Ова, пишува професорот, е нешто за што Русија нема сили.

„Дури и ако владата ја изгуби контролата над главниот град и биде принудена да побегне, а командните системи за украинските сили почнат да се распаѓаат, тоа не значи дека Русија ја доби војната“, напиша тој.

Во необичен потег за шефот на МИ6, Мур ја сподели статијата со своите над 130.000 следбеници на Твитер, пишувајќи: Фасцинантно. Има смисла за мене.

Како потсетување на досието на Путин за човековите права, Мур исто така напиша во исто време во посебен твит: „Со трагедијата и уништувањето што се одвиваат толку вознемирувачки во Украина, треба да се потсетиме на вредностите и тешко стекнатите слободи што нè разликуваат од Путин, ниту една повеќе од правата на ЛГБТ+.’

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.