УКРАИНСКИТЕ ПИЛОТИ ВО ЖИВОТНА МИСИЈА: „ДОБИВМЕ ПРОЕКТИЛИ СО КОИ КОНЕЧНО МОЖЕМЕ ДА ГИ ПРОБИЕМЕ РУСИТЕ!

,,Wingman“ и „Źdral“ се двајца од ретките храбри, млади пилоти кои не само што ги преживеаја нападите на многу супериорните воздухопловни сили од Русија туку и помогнаа да се воспостави надмоќ на воздухот над нивната татковина Украина.

УКРАИНСКИТЕ ПИЛОТИ ВО ЖИВОТНА МИСИЈА: „ДОБИВМЕ ПРОЕКТИЛИ СО КОИ КОНЕЧНО МОЖЕМЕ ДА ГИ ПРОБИЕМЕ РУСИТЕ!

А неодамна тие беа и опремени со новото американско оружје.тоа е ракетата AGM-88 HARM со која сега почнуваат да „дупчат дупки“ во руската воздушна одбрана и да постигнуваат спектакуларни резултати, пишува Тimes.

Имено, минатиот петок украинските воздухопловни сили го извршија својот најголем воздушен напад во војната досега со споменатите ракети Harm, кои имаат дострел од околу 145 километри. Тие уништија руски противвоздушни системи и вредна опрема.

Мајорот на украинското воздухопловство, 27-годишниот „Źdral“ и неговиот борбен авион Suhoj Su-25, рускиот непријател во својот пресретнувач цели ги гонел два часа.

– Се прашувавме дали е глуп или луд?

Беше луд – вели „Źdral“ за Тimes. Иако сакал да слета, неговата команда имала поинаков план штпа отуку полетал украинскиот ловец Сu-27 „Flanker“ и му доаѓал на помош.

Маневрирајќи бесно, испука проектил, се слушна силна експлозија а Русинот исчезна. Човекот што го пилотираше Flanker беше негов соученик од универзитетот, 28-годишен капетан познат како „Wingman“, за кого тоа беше првата елиминирана човечка цел на војната.

И во вторникот, силни експлозии одекнаа во руската воздушна база на полуостровот Крим. Тогаш беа уништени најмалку девет руски авиони.

Иако анонимни украински официјални лица изјавија за американските медиуми дека нападот го извршиле специјалните сили, сателитски снимки создадени по експлозиите покажаа три големи кратери, што укажува на тоа дека најверојатно станува збор за проектили со долг дострел кои требало да бидат пресретнати од силна противвоздушна одбрана.

– Сите се изненадени. Сите експерти мислеа дека украинските воздухопловни сили ќе бидат збришани за неколку дена. Фактот дека тие продолжуваат да спроведуваат офанзивни воздушни операции е само доказ за вештината и храброста на пилотите и помошниот персонал – изјави Енди Нетервуд, поранешен ескадрон на британското кралско воздухопловство (RAF).

Сега претежно пресретнуваме руски крстосувачки ракети затоа што Русите се плашат да влезат во нашиот воздушен простор, што не беше случај во првите недели од војната – вели „Wingman“.

И тој и неговиот колега „Źdral“ имаат завршено околу 20 борбени мисии од почетокот на руската инвазија на Украина.

Бевме подготвени за војна, но не видовме вистинска инвазија, вистинска војна. Изгубивме многу момчиња во првите денови од војната. Пред летот разговарате со пријател, а 30 минути подоцна слушате дека е мртов. Тешко е, дури тогаш сфаќаш дека би можел да бидеш следниот – искрени се пилотите.

Во моментов, само секој петти пилот во Украина има авион со кој може да лета. Ним очајно им требаат повеќе модерни авиони за да го одбранат населението од напади со крстосувачки ракети. Руските воздухопловни сили се многу поголеми, помодерни и опремени со авиони кои можат да изведуваат удари со долг дострел далеку од дофатот на украинските пресретнувачи. Покрај тоа, Русите имаат голема техничка предност.

Тие се доминантни и во радарското извидување, бидејќи имаат авион А-50, како Аvaсs, кој може да го види речиси целиот воздушен простор на Украина. Некои мисии веќе чекаат нашите напаѓачки авиони или хеликоптери, високо во воздухот, да лансираат ракети за дострел.

Немаме ништо како Awacs, но ни треба алтернатива од нашите партнери – изјави „Wingman“.

„Źdral” се присетува на својата прва мисија. На 25 февруари имал задача да ја нападне руската колона која напредувала кон Киев.

Мојот авион минуваше низ центарот на градот, ниско над реката Днепар и летав со 500 милји на час за да избегнам радар, но погрешно проценив. Кога сфатив дека реката врти десно, веќе бев над железничката станица. Видов како луѓето ги запираат своите автомобили, сите гледаа во небото. Поминував само 20 метри над нивните глави. Во нивните очи видов дека се преплашени – раскажува овој млад украински пилот.

Додека го враќаше својот курс за рускиот конвој кој напредуваше кон градот, кранот го најде патот блокиран од високи кранови и електрични столбови. Мораше да помине низ нив. Руските тенкови веќе доаѓаа во домет. Тој го подигнал носот на својот авион за да добие височина, а потоа ги испукал ракетите, удирајќи го предниот дел на колоната и запрел.

Поради малата надморска височина на која се наоѓав, не можев да комуницирам со аеродромот. Мислеа дека сум руски авион и пукаа во мене со Стингер. Но, успеав да маневрирам и да избегам. Тоа беше мојата прва борбена мисија – вели тој со неверување одмавнувајќи ја главата.

,,Źdral” во авионот Сu-24 Fencer бил и во борбени мисии над јужна Украина, во регионите Керсон и Миколаев. Таму, вели тој, пејзажот е рамен и нема многу можности да се сокрие од непријателскиот радар, па пилотите се обидуваат да летаат пониско околу дрвјата. Штом ќе добијат височина за да ги лансираат ракетите, Русите ги забележуваат.

Овој пилот досега имал среќа, за разлика од многу негови колеги кои, за жал, загинале.

– Сите наши борбени авиони кои моментално се во употреба се произведени во Русија. За нас е неприфатлива таква зависност од нив. Украинските вооружени сили зазедоа западен курс и неопходно е соодветно да се промени вооружувањето. Потребни ни се западни повеќенаменски борбени авиони со напредни радари и ракети за да го запреме теророт со крстаречки ракети – заклучи Јуриј Игнат, портпарол на украинските воздухопловни сили.

пилот досега имал среќа, за разлика од многу негови колеги кои, за жал, загинале.

– Сите наши борбени авиони кои моментално се во употреба се произведени во Русија. За нас е неприфатлива таква зависност од нив. Украинските вооружени сили зазедоа западен курс и неопходно е соодветно да се промени вооружувањето. Потребни ни се западни повеќенаменски борбени авиони со напредни радари и ракети за да го запреме теророт со крстаречки ракети – заклучи Јуриј Игнат, портпарол на украинските воздухопловни сили.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.