Украинските сили ги пробија руските линии на југот на земјата: Напредуваат со голема брзина

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот и забрзано напредуваат по реката Днепар, заканувајќи се дека ќе опколат илјадници руски војници, пренесува Ројтерс.

Украинските сили ги пробија руските линии на југот на земјата: Напредуваат со голема брзина

Киев официјално не го потврди ова, но руски извори признаа дека украинската тенковска офанзива напредувала десетици километри долж западниот брег на реката и дека на тој пат биле освоени голем број села.

Ова ги одразува неодамнешните големи успеси на Украина на истокот на земјата, кои ја свртеа војната, иако Москва го зголеми интересот со анектирање на освоените територии, прогласување делумна мобилизација и закана со нуклеарна одмазда. „Информациите се напнати, ајде да се изразиме така, бидејќи, да, навистина имаше пробив“, изјави за руската државна телевизија Владимир Салдо, проруски функционер во окупираната област Керсон.

„Има населба Дудчани, веднаш до реките Днепар и таму, во тој крај, дојде до пробив. „Има населби кои беа заземени од украинските сили“, рече тој.

Еден од најбрзите достигнувања на југот на Украина

Дудчани се наоѓаат на околу 40 километри јужно од местото каде што пред само еден ден беше линијата на фронтот, што укажува дека ова е еден од најбрзите напредувања на украинските сили досега и убедливо најбрзиот на југот на земјата, каде што руските сили беа. вкоренет во силни утврдени позиции, а линијата на фронтот беше главно статична уште од првите недели од инвазијата.

Киев речиси целосно молчи за ова, како што беше и во претходните големи офанзиви, но некои официјални лица споменаа непотврдени извештаи за напредување на украинските сили.

Антон Герашченко, советник на Министерството за внатрешни работи на Украина, објави фотографија на украински војници кои позираат со знаме во близина на статуата на ангел. Тој рече дека селото Михајливки се наоѓа на околу 20 километри од претходната линија на фронтот.

„Во последните неколку дена ја видовме првата фотографија од Осокоривка… ги видовме нашите војници на влезот во Михајливка, ги видовме нашите војници во Хрешенивка, до споменикот. Ова значи дека Золота Балка е исто така под контрола на нашите вооружени сили и тоа значи дека нашите вооружени сили силно напредуваат по бреговите на Днепар кон Берислав“, изјави Серхи Клан, член на регионалниот совет на Керсон, за Ројтерс, цитирајќи гi имињата на селата во областа, пренесува IndexHR.

„Официјално, се уште нема такви информации, но (руските) социјални мрежи се во паника… апсолутно ги потврдуваат тие фотографии.

Лиман на исток вчера конечно беше ослободен

Само неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи провинциите Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје за вечна руска територија, Украина го зазеде Лиман, главното руско упориште северно од Доњецк. Ова ѝ го отвора патот да напредува длабоко во Луганск.

Украинските сили на југ ги напаѓаат линиите за снабдување на илјадници руски војници, можеби дури 25.000, на западниот брег на реките Днепар, каде Русија испрати голема сила да ја запре украинската контраофанзива. Украина ги уништи и главните мостови на реките Днепар, принудувајќи ги руските сили да користат импровизирани премини. Понатамошниот напредок по должината на реката би можел да ги доведе преостанатите премини во артилериски дострел.

„Фактот што го пробивме фронтот значи дека… руската армија веќе ја загуби способноста за напад и може да ја изгуби способноста да се брани денес или утре“, рече Олех Жданов, воен аналитичар од Киев.

„Еден месец од нашата работа за уништување на нивните линии за снабдување и намалување на борбената ефикасност на таа група значи дека тие работат со минимални резерви на муниција, гориво и храна“, рече тој.

Руските воени блогери го опишаа напредувањето на украинските тенкови преку десетици километри територија долж бреговите на Днепар. „Кога толку многу руски канали алармираат, тоа обично значи дека се во неволја“, коментира на Твитер Роб Ли од Институтот за надворешна политика во Филаделфија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.