Украинските сили се приближуваат кон Лиман

Украина ги опколи руските сили околу бастионот кој е критичен за Москва во источниот град Лиман, во операција која сè уште е во тек, изјави во саботата портпарол на украинската војска.

Украинските сили се приближуваат кон Лиман

Руските сили во Лиман броеле вкупно околу 5.000 до 5.500 војници, но бројот на опколените трупи можеби паднал поради жртвите и некои војници кои се обидувале да излезат од опкружувањето, рече Серхи Черевати, портпарол на источните сили на Украина, според Ројтерс.

Черевати рече:

Лиман е важен бидејќи тоа е следниот чекор кон ослободување на украинскиот Донбас. Тоа е можност да се оди понатаму во Кремина и Сиевјеродонецк, а психолошки е многу важно.

Во саботата, гувернерот на Луганск, Серхи Хаидаи, преку Телеграма рече:

Окупаторите заробени во Лиман побарале од руската команда да им дозволи да го напуштат градот, но биле одбиени.

Тој додаде: „Можностите за испорака на муниција на Русите во опкружениот град или мирен излез од населбата се веќе блокирани“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.