Украински „олигарх“ ја предаде медиумската империја на државата

Најголемиот приватен капитал во Украина во понеделникот објави дека ги предава своите медиумски имоти на владата како одговор на декретот на претседателот Володимир Зеленски со кој се задолжува регистрацијата на „олигарсите“. Законот им наложи на сите поединци назначени да се откажат од сета сопственост на медиумите во рок од шест месеци, нешто што шефот на инвестициската група на СЦМ, Ринат Ахметов, рече дека не е можно во услови на тековниот конфликт.

Откако Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, Зеленски забрани вкупно 15 политички партии како „проруски“ и уапси голем број опозициски фигури. На 30 јуни, тој, исто така, издаде декрет за формирање „регистар на олигарси“, насочен кон врвните бизнис фигури во земјата според законот донесен во 2021 година.
Украински „олигарх“ Ринат Ахмедов ја предаде медиумската империја на државата

„Донесов неволна одлука мојата инвестициска компанија SCM да го напушти својот медиумски бизнис“, рече Ахметов во изјавата во понеделникот.

Помеѓу рокот од шест месеци предвиден со закон и тековниот конфликт, „СКМ беше невозможно да го продаде својот медиумски бизнис по пазарни услови“, додаде тој. Затоа, Медиа Груп Украина ќе и ги предаде на државата лиценците за сите 10 нејзини копнени и сателитски ТВ канали, како и печатените медиуми, и ќе престане со работа на сите свои онлајн продажни места.

System Capital Management (SCM) ги поседува двата најдобро оценети ТВ канали во земјата – Ukraina TV и Ukraina 24 – како и најпопуларниот спортски канал. Ахметов рече дека инвестирал повеќе од 1,5 милијарди долари во медиумскиот бизнис, со над 4.000 вработени.

„Како најголемиот приватен инвеститор во украинската економија, јас постојано изјавував дека никогаш не сум бил и нема да бидам олигарх“, рече Ахметов.

Ахметов, роден во Доњецк, се смета за најбогат човек во Украина, со империја на јаглен и челик проценета на 7,6 милијарди долари во 2021 година и сопственост на фудбалскиот клуб Шахтјор Донецк. Помеѓу 2006 и 2012 година, тој исто така беше член на парламентот на Партијата на регионите – соборен со пучот поддржан од САД во 2014 година, кој го поттикна конфликтот околу Донбас.

Откако Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, Зеленски забрани вкупно 15 политички партии како „проруски“ и уапси голем број опозициски фигури. На 30 јуни, тој, исто така, издаде декрет за формирање „регистар на олигарси“, насочен кон врвните бизнис фигури во земјата според законот донесен во 2021 година.

Законот ги дефинира олигарсите како поединци кои одговараат на одредени критериуми, им забранува да финансираат политички партии, реклами и демонстрации и бара од јавните функционери да пријават каков било контакт со лицата назначени.

За да се квалификува како олигарх, поединецот мора да одговара на три од четири од следниве критериуми: да биде директно вклучен во политички активности, да има „значително влијание“ врз медиумите, да има корист од монополите назначени од антимонополските власти и да поседува имот чија вредност надминува 81 долар. милиони. Анкетата од јануари 2022 година покажа дека 55 отсто од Украинците го сметале самиот Зеленски за олигарх, во истата компанија како и неговиот претходник Петро Порошенко, неговиот добротвор Игор Коломојски и Ахметов.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.