УКРАИНЦИТЕ ВЛЕГоА ВО ЦЕНТАРОТ НА ХЕРСОН: Се собраа граѓаните, со знамиња ја пречекаа украинската војска

Украинските вооружени сили стигнаа до центарот на градот Херсон, откако руската армија објави дека се повлекла од стратешки важниот град на југот, пишува Гардијан.

УКРАИНЦИТЕ ВЛЕГоА ВО ЦЕНТАРОТ НА ХЕРСОН: Се собраа граѓаните, со знамиња ја пречекаа украинската војска

Член на регионалниот совет на Керсон изјави за Ројтерс дека речиси целиот град е под контрола на украинските вооружени сили. На жителите им се препорачува да останат дома додека траат претресите за да се види дали се уште има руски војници во градот.

Граѓаните на Херсон поставија знамиња и ја пречекаа украинската војска

На социјалните мрежи се шират фотографии од Керсон на кои се гледаат украински знамиња и граѓани кои ги пречекуваат припадниците на Вооружените сили на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.