Утре пад на температурите, и нови врнежи од дожд и снег

Loading...

Утре Македонија ќе ја зафати нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег. Во југоисточните делови на земјата ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат обилни и поројни.
Како што информираат од УХМР локално се очекува да наврнат над 30 литри дожд на метар квадратен.
На повеќе места ќе има врнежи од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка. На пониските места од 10 до 20 сантиметри, а на планините и над 50 сантиметри.

loading...