Утрински рутини за кои секогаш имаме време

Секој од нас го започнува утрото на свој начин и во одреден ритам. Без разлика дали се студенти, вработени, пензионери, родители кои остануваат дома, важно е секој да го започне денот што е можно поубаво за да добие доволно енергија за да ја заврши работата пред себе.
Колку време поминуваме на утринските рутини?
Утрински рутини за кои секогаш имаме време
Станување 1 мин – 30 мин
Одговорот на прашањето како сакаме да се будиме наутро, секако лежи во начинот на кој го поставуваме алармот. Некои од нас имаат само едно време поставено во својот телефон и никогаш не задремуваат пат, додека некои имаат десетици аларми вклучени и го одложуваат секој од нив.


Туширање 3 мин – 20 мин
Брз 3-минутен туш или бавен туш со лесна медитација или со размислување и планирање на остатокот од денот? Не можеме да си дозволиме долг туш секој ден, но кога ќе имаме можност сите ќе бидеме среќни да го искористиме.
Миење на забите 3 мин
Редовното и правилно четкање е многу важно за здравјето на нашите заби. Секако не е една од рутините каде треба да заштедите време.
Правење кафе 1 мин
Правењето кафе наутро е еден од омилените ритуали што ги обединува луѓето од сите делови на светот, кои се разликуваат по многу нешта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.