УХМР со вонредна временска прогноза за викендов- од понеделник пресврт во времето, особено подгответе се за среда и четврток

Loading...

Времето денес претпладне променливо облачно со повеќе сончеви периоди во централните делови. Попладне ќе биде нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и со услови за појава на град. Повеќе воден талог ќе наврне на југот и на истокот од земјата. Ќе дува слаб до умерен источен ветер. УВ=6
Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 30 степени.


Утре услови за нестабилност ќе има претежно во планинските региони и на север во Скопско. Во понеделник ќе дува засилен ветер и повеќе нестабилно ќе е кон западот, со пороен дожд, грмежи и северен ветер. Во вторник се очекува условите за нестабилност да се помали, а во среда и четврток да биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога времето ќе е за неколку степени посвежо.
Утринските температури ќе се движат од 11 до 18 степени, а дневните температури од 18 до 32 степени.

loading...