ФЕКАЛИИ ВО ВОДА: Советничката од Сплит, Анита Биримиша, сними јахта како испушта измет во пристаништето.

Вчера бројните посетители на црногорското крајбрежје беа шокирани од видеото на кое се гледа како брод за крстарење испушта нечиста вода во заливот Боктор.

Советничката од Сплит, Анита Биримиша, снимила јахта како испушта измет во пристаништето.

Денеска се појави слично видео, овој пат од Сплит, каде Анита Биримиша, сплитска градска советничка од партијата Центар, предупреди на сериозен еколошки инцидент што се случи во сплитското пристаниште.

Таа преку својот Фејсбук профил се` пријавила во надлежните институции, но и во јавноста, а објавила и видео.

„Денес најдов страшна глетка во пристаништето. Како што можете да видите на видеото, моторна јахта празнеше резервоар со црна отпадна вода во морето.

За се веднаш ги известив полицијата, Капетанијата на пристаништата и Капетанијата на пристаништата. Кој реагираше навистина брзо и излезе на теренот. Вакви сцени во иднина ќе има помалку само ако сфатиме дека наша одговорност е да реагираме и да известуваме до надлежните институции секогаш кога ќе забележиме прекршување на законот.

Нашето море не смее да биде ничија септичка јама“, заклучи Бирмиша.

Црните резервоари содржат измет од луѓе на бродот и празнењето е строго забрането дури и на отворено море, а камоли во пристаништа и пристаништа, пишува Јутарњи.хр.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.