Фенербахче со Мекејлеб домаќин на Барселона

Четири натпревари од Е и Ф групите, ќе се одиграат во четврток, во рамките на осмото коло, во кошаркарската Евролига.Фенербахче, чија игра ја предводи македонскиот репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб, на домашен терен ќе ја пречека екипата на Барселона.Мечот против Каталонците за кошаркарите на Фенербахче е клучен доколку сакаат и понатаму да ги задржат шансите за пласман во четвртфиналето.Во слична позиција како и Фенербахче се наоѓа и „Гордоста на Израел“ – Макаби, на чии кошаркари им е неопходна победа против екипата на Монтепаски.Евролига, 21.февруари:Група Е:Бамберг-УникахаЖалгирис-ПанатинаикосТабела: Реал 6/1, Ефес 6/1, ЦСКА Москва 5/2, Панатинаикос 4/3, Жалгирис 3/4, Уникаха 3/4, Алба 1/6, Бамберг 0/7Група Ф:Фенербахче-БарселонаМакаби-МонтепаскиТабела: Барселона 6/1, Монтепаски 6/1, Химки 4/3, Каха Лаборал 4/3, Олимпијакос 4/3, Макаби 2/5, Фенербахче 2/5, Бешикташ 0/7.
МакфаксЧетири натпревари од Е и Ф групите, ќе се одиграат во четврток, во рамките на осмото коло, во кошаркарската Евро

Пронајдете не на следниве мрежи: