Филипче: Од утре да се казнува за неносење маска!

Филипче: Од утре да се казнува за неносење маска!

Како што можевме да чуеме од прес конференцијата која што пред малку се одржа, Филипче бара од Владата со казните да се започне уште од утре. Имено, тој бил незадоволен од тоа како граѓаните се придржуваат до мерките кои се од МЗ донесени.

„Некои носат маска под брадата или во рака. Министерството за здравство поради ова ваќе достави предлог санкционирањето за неносење да почне утре или во вторник. Оваа мерка мора да се почитува. Заштитната опрема треба да се носи во затворени простории и на отворено доколку не може да се одржи безбедната дистанца од два метри“ – изјави Филипче.

За задолжителното носење заштитни маски Владата донесе уредба на 22 април, а таа стапи на сила следниот ден, на 23 април со најава дека до 30 април оние кои нема да носат маска ќе бидат само опоменати.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.