Филип Петровски: На време предупредив што ќе се случи со Името, Јазикот и Уставот

Филип Петровски: На време предупредив што ќе се случи со Името, Јазикот и Уставот

Предупредив на време дека со Преспанскиот договор се врши предавство од вековни размери. Бев на улица цела 2018та година. Преку 100 дена протести. Шатори, мрзнење, со солзавци од полицијата, со малтретирање, тегнење, закани…
Јасно укажав дека после промената на името ќе имаме сосема нова држава. Го избришаа АСНОМ од Преамбулата а го запишаа Охридскиот рамковен.
Сега да ви дадам апдејт. Заборавете што паметите за претходните 30 години. Промашени се. И не остана камен на камен. Нема држава, нема народ, нема јазик. Ништо нема.
Дали ќе има во иднина не знам. Само можам да се надевам. Дум спиро сперо.
Виновни за ова се КОРУМПИРАНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ЕЛИТИ. Сите без исклучок. И лево и десно. Нема разлика. За жал народе немате избор. Можете само да се лажете дека со овие луѓе, со овој ментален капацитет ќе биде подобро. Не нема. Нема да биде.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.