ФИЛМОТ СО МОНИКА БЕЛУЧИ МУ ДОЈДЕ НА ГЛАВА: Откриено како се разболел Брус Вилис

Светската јавност беше шокирана кога дозна дека еден од најомилените холивудски актери, големиот шармер кој одигра незаборавни улоги во најголемите блокбастери – Брус Вилис, боледува од тешка болест која го принуди да се откаже од актерството.

ФИЛМОТ СО МОНИКА БЕЛУЧИ МУ ДОЈДЕ НА ГЛАВА: Откриено како се разболел Брус Вилис

Станува збор за афазија, болест која влијае на способноста за слушање и зборување, читање и пишување, а која не може да се види врз основа на дијагностички процедури. Најчести причини за афазија се мозочен удар, тумори, трауми, васкуларни лезии, но може да се појави и со повреда на главата, удар или инфекција. Пријателите на оваа голема холивудска ѕвезда открија и каква траума предизвикала афазија на Вилис.

Наводно, повредата здобиена при снимањето на овој филм била пресудна…

Имено, клучна била повредата што ја заработил во 2002 година на снимањето на филмот „Солзите на сонцето“ (Солзите на сонцето), во кој играше со Моника Белучи. На сетот Вилис беше погоден од „проектил“ во челото. До несреќата дошло како последица на пиротехничка детонација извршена од тимот за специјални ефекти.

Актерот го тужеше студиото за предизвикување „екстремна ментална, психолошка и емоционална болка“. Пријателите и семејството на холивудската ѕвезда се убедени дека токму оваа повреда е клучната причина за појавата на афазијата со која актерот се бори денес.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.