Финансиска полиција и МВР влегоа во скопскиот „Водовод“

Управата за финансиска полиција денеска влегла во канцелариите на скопското јавно претпријатие „Водовод“. Од Обвинителството изјавија дека јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е известен за постапувањето на Управата за финансиска полиција и Министерството за внатрешни работи во ЈП Водовод и канализација – Скопје.

Зошто влезе во Водовод финанскиската полиција?

„Беа тука во врска со тендерот за дизајн и изработка на Пречистителната станица за отпадни води во Град Скопје. Немаа други цели, само за тој тендер се интересираа“
Финансиска полиција и МВР влегоа во скопскиот „Водовод“

„Во овој момент обвинителството има консултативна и координативна улога и јавниот обвинител редовно се известува за преземените дејствија. Доколку органите во чија надлежност е откривањето на криминал утврдат елементи на кривично дело, обвинителството ќе постапи согласно своите надлежности,“ се вели во одговорот на Обвинителството.
Новиот директор на претпријатието Марјанчо Митовски за дел од медиумите изјавил дека имал состанок со претставниците на Финансиската полиција и дека тие се интересирале за документацијата поврзана само еден тендер.

„Беа тука во врска со тендерот за дизајн и изработка на Пречистителната станица за отпадни води во Град Скопје. Немаа други цели, само за тој тендер се интересираа“, изјавил Митовски.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.