Финска нема да влезе во НАТО без Шведска изјави финскиот претседател Саули Ниинисто

Блокот предводен од САД нема краен рок да ги прифати двете нордиски земји поради противењето на Турција, сигнализираше генералниот секретар на НАТО.

Очигледно блокадата од страна на Турција доведе до застој и ја успори замислената брзина на прием на Финска и Шведска во НАТО…
Финска нема да влезе во НАТО без Шведска

Финска нема да се приклучи на блокот на НАТО без Шведска, доколку таа се најде во ќорсокак на нејзиниот пат за зачленување, изјави финскиот претседател Саули Ниинисто. Официјалното лице го изјави ова за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во неделата во Хелсинки.

„Велам дека случајот на Шведска е наш. Тоа значи дека ќе одиме до влезот само рака под рака“, изјави Ниинисто.

Шефот на НАТО, од своја страна, сигнализираше дека алијансата не наметнала никаков рок за прифаќање на понудите на Финска и Шведска, туку се обидува да ги надмине разликите меѓу нив и Турција „што е можно поскоро“. Столтенберг инсистираше на тоа дека на претстојниот самит на алијансата, закажан за крајот на јуни, никогаш не се гледа како краен рок за прифаќање на двете потенцијални членки.

„Самитот во Мадрид никогаш не беше краен рок; во исто време, би сакал ова да се реши што е можно поскоро. И затоа ние работиме напорно со нашиот НАТО сојузник Турција, а исто така и со Финска и Шведска, за да ги решиме тие прашања што ги покрена Турција“, рече Столтенберг, осврнувајќи се на Турција со нејзиното ново официјално име на англиски јазик.

Забелешките на Столтенберг сигнализираа очигледна промена на ставот на НАТО за временската рамка за потенцијалното воздигнување на Финска и Шведска. Претходно оваа недела, заменик-генералниот секретар на блокот Камил Гранд изрази надеж дека разликите меѓу Турција и двете потенцијални земји-членки ќе бидат решени пред самитот.

„Се надеваме дека разликите ќе се решат навреме за самитот. Важно е да се земе предвид загриженоста на Турција“, изјави Гранд во интервју за швајцарската телевизија РТС.

Финска и Шведска се обидоа да се приклучат на НАТО поради тековниот конфликт меѓу Русија и Украина. Додека двете нордиски нации одржуваат блиски врски и воена соработка со блокот предводен од САД веќе со децении, де јуре тие останаа неутрални земји.

Потенцијалното пристапување на двете нации во блокот, сепак, западна во ќорсокак бидејќи Турција, голема земја на НАТО, цврсто се спротивстави на нивната кандидатура за членство. Анкара ги обвини двете земји дека функционираат како „куќички за терористички организации“ и дека се домаќини на членови на забранети курдски групи за кои смета дека се „терористи“. НАТО ја признава загриженоста на Турција, рече Столтенберг, и ги охрабрува преговорите меѓу Анкара и двете нордиски земји.

„Значи, кога витален, клучен сојузник како Турција ќе покрене загриженост како тероризмот, тогаш се разбира дека треба да седнеме и да го сфатиме ова сериозно. И токму тоа го правиме“, нагласи тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.