ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал.
ФИФА упати повик до дечињата кои имаат меѓу 11 и 16 години и нивниот тренер, да дојдат на финалето на Светското првенство.


Тие најверојатно натпреварот од изолација, изјави секретарот на Министерството за јавно здравје доктор Џесад Чокедамронгсок на прес конференција за новинарите.
Инаку, во третиот ден од операцијата за спасување, извлечени се сите деца и тренерот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.