Флик ќе добие отказ, а веќе е позната неговата замена на кормилото на Германија

Германија ги разочара своите навивачи откако беше елиминирана во групната фаза на Мундијалот во Катар, а цената на лошите резултати ќе ја плати селекторот Ханси Флик кој ќе заработи отказ.

Германските медиуми пишуваат дека Флик наскоро ќе биде отпуштен, а веќе е познат и неговиот наследник, а тоа е поранешниот тренер на Челси, Томас Тухел.

„Кикер“ објави дека Флик е подготвен да прифати отказ, а Фудбалскиот сојуз наводно ги договорил условите со Тухел и веднаш ќе го промовира на селекторското столче.

Според германскиот медиум, други кандидати за тренерската позиција во репрезентацијата немало бидејќи од федерацијата веднаш се договориле со Тухел.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.