Фотографија од Хрватска која крши срце: Кучето го чека својот сопственик, но тој нема да се врати…

Многу кучиња се исплашија по разорниот земјотрес во Петриња, Сисак, Глина и околината, па побегнаа од своите домови. Некои се вратија и ги „чуваа“ урнатините, а некои сè уште талкаат, па од Думовец испратија упатства што да прават кога ќе најдете куче.


Поради земјотресот, многу животни во округот Сисак-Мославина ги напуштија своите домови. Некои избегале од куќата од страв, а некои го изгубиле покривот над главата.
Меѓу нив е и куче кое пред демолираната куќа во која вчера загина Миле Јурковиќ во Мајске Полјане. Останува само урнатините од куќата, а тажната глетка на мало куче што седи пред куќата и го чека својот сопственик, ја направи фоторепортерот на Пиксел денес.


Засолништето за запуштени животни на градот Загреб објави упатства до граѓаните што да прават откако ќе пронајдат куче во подрачјето погодено од земјотресот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.