Франција со став: Украина е на „15 или 20 години“ од влез во ЕУ

Не е возможно брзо пристапување на Украина во Европската унија и процесот ќе потрае „многу долго“, изјави во неделата францускиот министер за европски прашања Клемент Бон.

„Мораме да бидеме искрени. Ако кажеме дека Украина ќе влезе во ЕУ за шест месеци, една или две години, се лажеме. Тоа не е точно. Веројатно се 15 или 20 години. Потребно е многу долго време“, изјави Бон за париското радио Ј.

„Не сакам да им понудам на Украинците никакви илузии или лаги“, додаде тој.

Бон, опишан од Политико како „доверлив штитеник“ на претседателот Емануел Макрон, во петокот беше именуван за министер за европски прашања во владата предводена од премиерката Елизабет Борн.

Тој посочи дека Украина треба да стане дел од политичкиот живот на ЕУ, повторувајќи ја идејата за создавање замена за членство за земјата, изразена од Макрон.

„Во меѓувреме, ние им должиме на Украинците … политички проект во кој тие можат да влезат“, рече Бон.

Претходно овој месец, Макрон призна дека процесот на пристапување на Украина во ЕУ може да потрае „неколку децении“. „Дури и да им дадеме кандидатски статус утре, сите ние совршено знаеме дека процесот за да им се дозволи да се приклучат ќе потрае неколку години, за волја на вистината несомнено неколку децении“, рече тој на седницата на Европскиот парламент во Стразбур на 9 мај.

Блокот може да формира „европска политичка заедница“ за Украина и другите земји кои не се членки, што „ќе им овозможи на демократските европски нации… да најдат нов простор за политичка соработка, безбедност, соработка во енергетиката, транспортот, инвестициите, инфраструктурата, движењето на луѓето“, предложи францускиот претседател.

Предлогот на Макрон, сепак, ги налути највисоките украински функционери, кои одбија какви било обиди на земјата да и се даде замена наместо полноправно членство во ЕУ. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, на пример, тврдеше дека идејата е резултат на притисокот од Русија.

„Не ни требаат компромиси. Верувајте ми, тоа нема да бидат компромиси меѓу Европа и Украина. Ова ќе биде уште еден компромис меѓу Европа и Руската Федерација“, рече Зеленски во саботата. „Апсолутно сум сигурен во тоа. Ова е дипломатско, политичко влијание на руските функционери, бирократи и лобисти“.

Приклучувањето кон ЕУ со години е меѓу главните точки на разговор на прозападните политичари во Украина, но постигнат е мал напредок. Напорот за приклучување кон блокот беше ревитализиран откако Русија започна голема воена операција против Киев кон крајот на февруари. Украина поднесе официјално барање да стане земја-членка и се очекува Европската комисија да го соопшти својот став по ова прашање во јуни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.