ФРАНЦИЈА: Јавните базени први на удар! 30 од нив затворени! Менаџерите не можат да се справат со цените на енергијата

Околу 30 јавни базени денеска ненадејно беа затворени во повеќе градови во Франција бидејќи компанијата што работи повеќе не може да се носи со поскапувањето на енергенсите.

ФРАНЦИЈА: Јавните базени први на удар! 30 од нив затворени! Менаџерите не можат да се справат со цените на енергијата

Околу десет отсто од 4.000 јавни базени во Франција се управувани од јавни претпријатија, а не директно од заедниците или локалните власти во кои се наоѓаат. Базените често се греат на гас, имаат опрема која троши енергија и затоа се цел на поскапување.

Оперативната компанија Vert Marine (Vert Marine) мораше привремено да затвори една третина од своите капацитети, особено во Лимож (центар), Гранвил (северозападно) или Версај (близу Париз) и да распореди привремен персонал од канцеларијата за вработување.

Сметката за енергетски производи е зголемена од „15 на 100 милиони евра“, колку што е цената за „целиот годишен промет на компанијата“, соопштија од компанијата.

Вер Марин ги повика локалните власти каде што се наоѓаат базените да ги донесат потребните одлуки за базените да имаат „подносливи трошоци за енергија“.

Неколку компании одлучија да го намалат времето што посетителите го поминуваат во базен ова лето, а некои ги намалија температурите за да ги намалат трошоците.

Според податоците на здружението France Urbaine, кое ги обединува метрополите и големите градови, околу 10 отсто од нивните членови размислуваат да ги затворат своите базени оваа зима.

Руската инвазија на Украина, главниот снабдувач на гас во Европа, на крајот на февруари – и санкциите што следеа – предизвикаа енергетска криза од големи размери, предизвикувајќи многу земји да се обидат да ја зачуваат енергијата.

Во Германија многу општини најавија дека зимава ќе ја намалат температурата на базенот за еден или два степени.

Во Берлин максималната температура е поставена на 26 степени, а надворешните базени не се загреваат од крајот на август.

Во Финска, национална кампања ги повикува жителите да ја намалат вообичаената температура на греење за еден степен следната зима и да го намалат времето поминато во тушеви и сауни.

Парните бањи, на околу 85 степени Целзиусови, се вистинска институција во Финска, каде на 5,5 милиони жители има околу три милиони сауни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.