Францускиот парламент одобри геј бракови

Loading...

Францускиот парламент  усвои во вторникот закон кој дозволува геј бракови, со што Франција постана 14 држава на светот во која ќе бидат можни венчавки на лица од ист пол, пренесе британски BBC.
За законот, со кој на хомосексуалците ќе им биде дозволено да усвојуваат деца, гласаа 321 пратеник, додека 225 беа против.На оваа одлука и претходеше поделена јавна дебата и еден од најголемите протести во изминатите години во Франција, а се очекуваат нови протести и по усвојување на законот.
МакфаксФранцускиот парламент  усвои во вторникот закон кој дозволува геј бракови, со што Франција постана 14 држава на с

loading...
Loading...