ХЕЛИКОПТЕР МУ ЈА ОТСЕЧЕ ГЛАВАТА: Богато момче од Британија загина пред очите на семејството

Млад британски турист загина во страшна несреќа во која телото му било распарчено од пропелерите на хеликоптер, пред очите на неговиот брат, на хелидромот Спата во Грција, објави Дејли мејл.

ХЕЛИКОПТЕР МУ ЈА ОТСЕЧЕ ГЛАВАТА: Богато момче од Британија загина пред очите на семејството

21-годишното момче, кој сè уште не е идентификувано, излегувал од авионот на приватниот аеродром вчера вечерта заедно со тројца туристи, меѓу кои и неговиот брат или сестра, по летот од Миконос до Атина што им го купиле богати родители.

Тој, наводно, одел зад хеликоптерот Bell 407 додека неговите мотори сè уште биле вклучени и бил обезглавен од роторот на опашката на авионот додека неговиот ужасен брат или сестра го набљудувал за време на престанокот пред нивниот приватен авион за Англија.

Несреќата се случила околу 18.20 часот по локално време, а итната служба била повикана на приватниот хелиодром на периферијата на Атина, но се претпоставува дека жртвата веднаш била убиена од роторот со голема брзина.

Пилотот е уапсен под обвинение за убиство од небрежност, а двајца техничари на земја исто така се задржани во полиција додека инспекторите ги истражуваат околностите на несреќата.

Полицијата рече дека пропелерите имаат тенденција да продолжат околу две минути откако ќе се исклучи моторот, освен ако пилотот не притисне копче за да ги запре на околу 50 секунди.

Вратата од хеликоптерот нема брава за да може секој да излезе ако сака.

Истрагите на полицијата и Независната управа за истрага на воздухопловни несреќи и Службата за цивилно воздухопловство ќе се фокусираат на тоа дали пилотот им рекол на патниците да се симнат.

Извор од полицијата за The Sun изјави: „Зборуваме за трагедија – невидена трагедија која никогаш не требаше да се случи.

„Причината се истражува, но останува нејасно зошто тоа се случило или било дозволено да се случи кога сечилата на роторот претставуваат таква очигледна опасност“.

Полициски извори не го открија идентитетот семејство, но се говори дека тие се исклучително богати.

Локалните жители за „Сан“ изјавија дека на хелиодромот во Спата чекаат лимузини, подготвени да ги превезат до приватен авион стациониран на меѓународниот аеродром во Атина.

Грчката полиција беше сликана на местото на настанот додека ја спроведуваше својата истрага во понеделникот вечерта и се верува дека го истражува пилотот кој го приземјил хеликоптерот зошто на патниците им било дозволено да излезат од авионот со роторите што се уште се вртат.

Околностите кои доведоа до трагичната несреќа се уште не се утврдени.

Изворите велат дека патувањето долго 115 милји со два хеликоптери би чинело повеќе од 15.000 фунти.

Момчето излегло од хеликоптерот „бел 407“ и додека пропелерите сѐ уште работеле, го заобиколило леталото. При тоа му била отсечена главата. Била повикана брза помош, но момчето било мртво.

21-годишното момче, кој сè уште не е идентификувано, излегувал од авионот на приватниот аеродром вчера вечерта заедно со тројца туристи, меѓу кои и неговиот брат или сестра, по летот од Миконос до Атина што им го купиле богати родители.

Тој, наводно, одел зад хеликоптерот Bell 407 додека неговите мотори сè уште биле вклучени и бил обезглавен од роторот на опашката на авионот додека неговиот ужасен брат или сестра го набљудувал за време на престанокот пред нивниот приватен авион за Англија.

Несреќата се случила околу 18.20 часот по локално време, а итната служба била повикана на приватниот хелиодром на периферијата на Атина, но се претпоставува дека жртвата веднаш била убиена од роторот со голема брзина.

Пилотот е уапсен под обвинение за убиство од небрежност, а двајца техничари на земја исто така се задржани во полиција додека инспекторите ги истражуваат околностите на несреќата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.