Хирург објаснува: Зошто не треба да носите ракавици во супермаркет?

Каран Рагарајан кој работи како хирург во британската Национална здравствена служба објаснил зошто носењето ракавици наместо редовното миење на рацете може да доведе до поголем ризик.
“Носите ракавици, во супермаркет сте, допирате работи – еве ги…микроби”, вели докторот во видеото.
-Во текот на денот со истите ракавици допирате уште повеќе работи. Собирате микроби. На вашите ракавици сега има повеќе микроби отколку што би имало доколку ги миете рацете секој пат, истакнал Рагарајан додавајќи дека со истите ракавици го допирате воланот, но и нив кога ги менувате.
“Само мијте ги рацете, бидете разумни, останете безбедни”.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.