Холандија бара негативен тест за Ковид-19 за сите кои пристигнуваат со авион

Сите патници на летовите кон Холандија ќе треба да направат негативен тест за коронавирус не постар од 72 часа од следниот вторник, соопшти холандската Влада.
Мерката е во сила за патниците од Велика Британија и Јужна Африка, а летовите од тие земји беа привремено забранети откако во нив се појави нов вид на коронавирусот.
Владата додаде дека разгледува тоа барање да го примени и за патниците кои доаѓаат во земјата со воз, автобус или брод. Патниците кои доаѓаат во Холандија мора да се изолираат 10 дена, дури и ако имаат негативен тест.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.