Холандскиот премиер им се извини на мировниците од Сребреница

Холандската влада во саботата формално им се извини на војниците кои беа испратени како мировници на ОН да ја бранат босанската енклава Сребреница со недоволна огнена моќ и жива сила за да се зачува мирот.

Иследниците на Меѓународниот трибунал за воени злосторства ја чистат почвата и остатоците од десетици жртви од Сребреница закопани во масовна гробница во близина на селото Пилица, 55 километри североисточно од Тузла, на 18 септември 1996 година.

Војниците – сега ветерани – беа прегазени од посериозно вооружени сили на босанските Срби, предводени од генералот Ратко Младиќ, кој масакрираше 8.000 муслимански мажи и момчиња во јули 1995 година, во крвопролевање што меѓународниот трибунал за воени злосторства го означи како геноцид.

Премиерот Марк Руте им се обрати на стотици ветерани од мировната единица Дачбат III во саботата во воената база во централна Холандија, велејќи им дека по речиси 27 години „некои зборови сè уште не се кажани“.

„Денеска, во име на холандската влада им се извинувам на сите жени и мажи од Дачбат III. На вас и на луѓето кои не можат да бидат овде денес. Со најголема можна благодарност и почит за начинот на кој Дачбат III под тешки околности продолжи да се обидува да направи добро, дури и кога тоа повеќе не беше можно“, рече Руте.

Церемонијата дојде откако минатата година беше објавен извештај за искуствата на околу 850 војници кои го сочинуваа Дачбат III. Студијата даде препораки, вклучително и владата да направи „колективен гест“ за да се справи со, како што го нарече, „перцепираниот недостаток на признавање и ценење, со оглед на исклучителните околности во кои се бара речиси невозможното“ од холандските мировници.

Холандија долго време се бори со наследството од масакрот во Сребреница. Тогашниот премиер Вим Кок поднесе оставка во 2002 година, откако во извештајот остро ги критикуваше холандските власти за испраќање војници во опасната зона без соодветен мандат или оружје потребно за заштита на околу 30.000 бегалци кои побегнаа во холандската база во источна Босна.

Во 2019 година, холандскиот Врховен суд пресуди дека Холандија е делумно одговорна за смртта на околу 350 муслимански мажи убиени од силите на босанските Срби за време на масакрот.

Судот пресуди дека холандските мировници ги евакуирале мажите од нивната воена база во близина на Сребреница на 13 јули 1995 година, и покрај тоа што знаеле дека тие „се во сериозна опасност да бидат малтретирани и убиени“ од силите на босанските Срби.

ОН, исто така, беа критикувани дека не ги одобриле воздушните напади на НАТО за поддршка на лесно вооружените холандски трупи во јули 1995 година, бидејќи тие беа нападнати.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.