Холандскиот премиер се вози на велосипед, додека е под закана од мафијата

Loading...

Холандија значително ја засили заштитата на премиерот Марк Руте, откако полицијата добила извештаи за можен напад од криминалци поврзани со дрога, објави денеска холандски весник, повикувајќи се на извор запознаен со оваа работа.
Иако вооруженото насилство е ретко во Холандија, убиствата и насилствата поврзани со дрога станале вообичаени во последниве години, додека подземните господари се борат за територија.
Владин извор, кој сакал да остане анонимен, ги потврдил написите на Де Телеграф. Холандските власти за национална безбедност одбиле да го коментираат случајот.
„Безбедноста и заштитата се прашања за кои никогаш не треба да се зборува јавно“, им рекол Руте на новинарите.
Руте, чија конзервативна влада вети дека ќе го сузбие организираниот криминал, отсекогаш се обидувала да одржи ограничено ниво на лична заштита од преземањето на функцијата премиер пред речиси 11 години.
Често може да се види како патува со велосипед до и од својот дом и владините згради во Хаг, а честопати му пристапуваат минувачи кои сакаат да разговараат со него или да направат селфи.
Знак за зголемено насилство во трговијата со дрога бил кога водечкиот холандски новинар за криминал Питер Р. де Врис беше застрелан среде бел ден во Амстердам во јули, неколку месеци откако стана доверлив човек на клучен сведок во судењето за голем организиран криминал. Тој починал од здобиените повреди неколку дена подоцна.
Поранешен адвокат на клучен сведок е убиен на сличен начин пред неговиот дом во Амстердам во 2019 година.
Заканите кон политичарите во Холандија не се невообичаени. Лидерот на антиисламската опозиција Герт Вилдерс беше принуден да живее во безбедна куќа и да биде опкружен со телохранители од 2004 година поради постојаните закани по живот.
Во последниве месеци, неколку луѓе во Холандија биле казнети или осудени на кратки затворски казни за закани кон министри и пратеници, главно за незадоволство од политиките воведени во пандемијата на коронавирус.

loading...
Loading...