Холанѓаните бараат од Германците да ги задржат отворени нуклеарните централи

Холандскиот министер за клима и енергија, Роб Јетен, во средата изјави за новинарите дека го прашал германскиот министер за економија Роберт Хабек дали последните три германски нуклеарни централи можат да бидат отворени. Сепак, Џетен рече дека тоа најверојатно нема да биде можно.

Холанѓаните бараат од Германците да ги задржат отворени нуклеарните централи

Германија затвори три од последните шест нуклеарни централи минатата година, а во моментов треба да ги затвори преостанатите три до крајот на оваа година. Затворањата ќе се случат дури и откако Германија доброволно го затвори гасоводот Северен тек 2 од Русија и го намали увозот на руска енергија преку други врски, и бидејќи обновливата енергија дава бледи резултати за доминантната индустриска моќ во Европа.

Холандија планира да го прекине увозот на руски гас оваа година, а со оглед на тоа што нејзината влада се двоуми да ископува во провинцијата Гронинген богата со гас, властите бараат помош од својот сосед.

„Само ги прашав дали е технички можно да се одржат отворени нуклеарните централи“, рече Џетен во интервјуто во Хаг, објави Блумберг. Сепак, министерот призна дека „тие веќе презеле толку многу мерки за да ги затворат и веројатно нема доволно гориво за да ги задржат отворени малку подолго“.

Трите различни компании кои управуваат со трите германски централи ја отфрлија можноста за продолжување на животниот век на нивните капацитети, и иако некои политичари во Берлин повикаа на продолжување, коалициската влада – чиј член се антинуклеарните Зелени – одби да дискутира на таа тема.

Во меѓувреме, индустриското производство на Германија нагло се намали, при што земјата забележа трговски дефицит во мај за прв пат во 30 години. Рационализирањето на топла вода е воведено во некои германски општини, а весникот „Билд“ во средата предупреди на „џиновска гасна криза“ која се наѕира оваа зима.

Покрај можноста за дупчење во Гронинген, Холандија го засили увозот по море на течен природен гас. Холанѓаните, исто така, планираат да отворат две нови нуклеарни централи во 2030-тите и да го одржат единствениот нуклеарен реактор во земјата да работи до 2033 година или подоцна.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.