ХОРОР ВО АВСТРАЛИЈА: Маж чувал кенгур како домашно милениче! Животното го претепало! Полицијата го застрела кенгурот

Седумдесет и седумгодишен маж од југот на Западна Австралија починал кога бил нападнат од див кенгур кој го чувал како домашно милениче во своето домаќинство. За да се обиде да му помогне на повредениот, полицијата морала да го убие дивото животно.

ХОРОР ВО АВСТРАЛИЈА: Маж чувал кенгур како домашно милениче! Животното го претепало! Полицијата го застрела кенгурот

Споменатиот инцидент се случил во близина на градот Албанија. Повредениот бил откриен од роднина кој се јавил на лекар, кој исто така бил нападнат од кенгурот кога се обиделе да му помогнат на повредениот.

Тогаш била повикана полиција, која го убила кенгурот, за да му помогнат на повредениот, кој набрзо починал.

Портпаролот на полицијата изјави дека се верува дека човекот бил нападнат од кенгур порано истиот ден и дека полицијата верува дека опасното диво животно се чувало како домашно милениче.

Телото е испратено на обдукција.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.